سبک زندگیعادت

20 عادت کوچک برای بیست تغییر بزرگ در زندگی

هر عادت کوچکی که تو این لیست آورده شده حداکثر هر روز یک دقیقه طول می کشه تا انجام بدین یا به هر حال از کاراییه که معمولا اکثر مردم انجام میدن. واقعیتش اینه که همه ما از لیست عادت هایی که برای اکثر مردم غیرواقعیه خسته شدیم. حتی بدتر اینه که کسی بگه هر روز ساعت 5 صبح بیدار شو یا 10 کیلومتر بدو و بعد بخواد اینو یه عادت کوچیک نشون بده. هیچ کدوم از این موارد شاید نتونه زندگیتونو متحول کنه اما می تونه بهتون کمک کنه هر روز کمی بهتر زندگی کنید که با گذشت زمان بهترم میشه.

این ایده ها از تحقیقات BJ Fogg تحت عنوان “عادات کوچک” و مفهوم ژاپنی kaizen (کایزان) الهام گرفته شده. وقتی هر کاری اینقدر کوچیک باشه، کنار گذاشتنش دشواره، پس نیازی به اراده زیاد نیست. جای باحالش اونجاس که بعد از یه مدتی به بخشی طبیعی از روزمرتون تبدیل میشه و بدون اینکه حتی متوجهش بشید به نفع خودتون کار کردین!
سعی نکنید همه موارد این لیستو یدفعه انجام بدین اما مواردی رو انتخاب کنید که فکر می کنید براتون مناسبه. بعداً می تونید برای انتخاب های بیشتر دوباره لیستو نگاه کنید یا حتی متناسب با سبک زندگی خودتون عادتی رو  بسازید. خوب وقتشه بریم سراغ لیست!

1. به پشت دراز بکشید و سر و شونه هاتونو برای دو دقیقه از تخت آویزون کنید.

تو زندگی روزمره، بدنمون رو به اندازه کافی این شکلی نمی کنیم. این کشش کوچیک قبل از خواب کمک می کنه تا قفسه سینه باز بشه و مقداری خون به قلب و مغز منتقل بشه. احساس خیلی خوبی هم داره!
برای اونایی که توی دفتر کارشون روی صندلی کمرشون رو خم میکنن، میتونه بخشی از آسیبی که وارد میشه رو برطرف کنه.

آویزان کردن سر و شانه از تخت

2. پخش خودکار تلویزیون رو قطع کنید و کنترل و موبایلتون رو کنارش بذارید.

معمولا فیلمی که دوست دارید شمارو ترغیب میکنه بیشتر نگاه کنید، در واقع اونا می خوان که به فیلم، سریال و تبلیغاتشون اعتیاد داشته باشید. من خودم عادت داشتم 10  قسمت پشت سر هم نگاه کنم وقتی که قبلش مثلا به خودم قول داده بودم فقط 1 قسمت نگاه کنم، چون اونقدی تنبلی می کردم که نمیتونسم وقتی میره قسمت بعدی تلویزیون رو خاموش کنم.تلویزیون رو خاموش کنید و مطمئن بشید که کنترل کنار تلویزیونه پس اینجوری اگه بخواید دوباره نکاه کنید باید بلند شید! این روش بهتون کمک میکنه تا تصمیم بگیرید یه کار دیگه برای انجام دادن انتخاب کنید.

خاموش کردن تلویزیون

3. خریدای راحتی که به سلامتیتون صدمه میزنه رو کم کنید.

خریدای راحت یعنی چی؟ منظور اینه که چیزای زیادی وجود داره که با خریدنشون یجورایی خودمونو تنبل می کنیم و کار کمتری انجام میدیم. مثلا اونایی که Alexa (الکسا) دارن واقعا به جای اینکه خودشون بلند شن چراغو خاموش و روشن کنن، به الکسا باید بگن که اون کارو انجام بده؟
بررسی کنید که خرید اون محصول چه میزان از لحاظ کالری به ضررتونه، و اگر تصمیم به خرید دارید مطمئن بشید که بجاش یجور دیگه کالری میسوزونید. حرکات روزمره و ساده رو قطع نکنید تا وقتتون رو برای رفتن به باشگاه اختصاص ندین.

اهمیت سلامتی

4. هر وقت میرید سرویس بهداشتی اسکات (حالت بشین پاشو) اضافی انجام بدین.

تست صندلی (یک آزمایش بسیار ساده برای ارزیابی قدرت و تعیین تناسب اندامتون متناسب با سنتونه ومشخص میکنه که چه مدت طول می کشه تا بایستید و روی صندلی بشینید) توسط پزشکان برای آزمایش تناسب اندام عملکرد بدن استفاده میشه. اگر جوان و سالم باشید به نظر آسونه اما این یه توانایی کلیدیه که با افزایش سن کاهش پیدا میکنه و می تونه کیفیت زندگی ما را کاهش بده. زندگی مدرن یعنی نشستن طولانی مدت که میتونه عضلات ما رو ضعیف کنه و ایستادن رو دشوار.

همچنین بخوانید:
بیکاری و پیامدهای ناشی از آن در زندگی

منظورم این نیست که باید تو باشگاه کمر خودتونو بشکونید. هر وقت میخواین از سرویس بهداشتی بیاین بیرون، چندتا بشین پاشو بزنید. ممکنه فقط 10 تا در روز باشه اما با گذشت زمان، میتونه بیشترم بشه.

حرکت بشین پاشو (اسکات)

5. صبح موقع مسواک زدن روی یک پا و شب روی یه پای دیگه با تعادل بایستید.

تعادل داشتن رو تا زمانی که از دستش ندیم قدرشو نمیدونیم. چقدر میتونه عالی باشه که بتونیم بیشتر زندگیمونو با حفظ تعادل ادامه بدیم و روی پاهامون بمونیم؟ چون بعد از آسیب دیدگی یا با پیری، تعادل میتونه کاهش پیدا کنه و به راحتی زمین بخوریم.
مدت زمانی که می تونید روی یک پا بایستید، نشون دهنده ی سلامت کلی مغز هم هست. من خودم صبحا موقع مسواک زدن، ایستادن و تعادل روی یه پا و شبها روی پای دیگه رو تمرین میکنم . اوایل سخت بود اما الان می تونم روی هر پا 2 دقیقه بدون هیچ مشکلی وایسم.

حفظ تعادل

6. مطمئن بشید که ساختار بدنیتون موقع نشستن مناسبه.

بعضی از افراد بخاطر نحوه نشستن هنگام استفاده از کامپیوتر، ساختار بدنی نامناسبی دارن. فاصله ای که بین پشت صندلی و نشیمنگاه ممکنه بیفته، عضلات کمر رو ضعیف میکنه.
هدف ساختار بدنی عالی نیست، بلکه فقط سلامت کمره که با انجام این کار، وضعیت نشستن هم به مراتط خوب و طبیعی تر می شه.

ساختار مناسب نشستن

7. از وب سایت ها بجای اپلیکیشن های موبایل استفاده کنید.

بزارید یه واقعیتو بهتون بگم، اپلیکیشن های موبایل جوری طراحی شدن که تا حد امکان از استفاده ازشون لذت ببرید. این یه حس خیلی خوبیه براشون و اونا هم دقیقا به دنبال همین هستن. از اون طرف، وب سایت ها اعتیاشون به مراتبط کمتره چراکه توسعه دهنده ها آزادی بسیار کمتری در ایجاد یک تجربه عالی تر براتون دارن.
اگر می خواید وقت کمتری با موبایل بگذرونید، وبسایت رو انتخاب کنید. هر کسی که از طریق وب سایت از اینستاگرام استفاده کرده باشه، منظور منو متوجه میشه و میدونه که معتاد شدن بهش سخت تره! البته این درباره سایت گپ چین صدق نمی کنه. 😎

عادت استفاده از وبسایت

8. از قانون 20-20-20 پیروی کنید.

جالبه که انسان ها به نحوی تکامل پیدا نکردن که بتونن نیمی از ساعت بیداریشون رو با خیره شدن به یه صفحه نمایش بگذرونن. قانون 20-20-20 ساده ست:
برای هر 20 دقیقه یه تایمر تنظیم کنید تا به مدت 20 ثانیه چشمتونو از صفحه بردارید و به شیء از فاصله 6 متری نگاه کنید. البته پلک زدن رو فراموش نکنید. گرچه انجام این کار دلیل نمیشه 16 ساعت روی صندلی کامپیوتر بشینید، اما می تونه به کاهش فشار چشمتون کمک کنه.

قانون 20-20-20

9. قبل از خواب، موبایلتون رو روی حالت هواپیما و توی یه اتاق دیگه قرار بدین.

میتونم بگم که توی 99٪ مواقع، بیشتر مردم نصف شب کسی بهشون زنگ نمیزنه که بخوان فوراً جواب بدن. پس نیازی نیست که بخوایم تلفن رو بزاریم بالای سرمون.
نور آبی آخر شب ساعت خواب بدن رو بهم میریزه و وقتی بصورت ناخودآگاه از خواب بیدار میشید، ترغیب میشید که گوشیتون رو چک کنید. با گذاشتن موبایلتون رو حالت هواپیما، خواب بهتری تو طول شب میتونید داشته باشید. حداقل فرداش انگیزه اضافی برای بلند شدن از رختخواب و شروع روز جدید رو دارید.

همچنین بخوانید:
چگونه در زندگی سریع تصمیم گیری کنیم

حالت هواپیمای موبایل

10. پیج یا صفحاتی که باعث استرستون میشه رو دنبال نکنید.

بعضی از افراد با اینکه موبایل دارن اما هنوز اینستاگرام یا تویتر ندارن چون باور دارن باعث استرسشون میشه. یه لطف به خودتون بکنید و افرادی رو که بجای ارسال مطالب آگاه کننده عصبانیتون می کنن رو آنفالو کنید (دنبال نکنید).

آنفالوی صفحات

11. همیشه قبل از رفتن به خرید غذا بخورید.

تحقیقات نشون داده افرادی که با معده خالی میرن خرید بیشتر دنبال خرید مواد غذایی هستن. غذا خوردن قبل از خرید میتونه خیلی کمک کننده باشه چون وقتی شکمتون سیر باشه، از وسوسه خرید خوراکی که بعضا میتونه غذاهای ناسالم باشه جلوگیری میکنه. مثلا من خودم اشتباهی که می کردم این بود که درست قبل غذا می رفتم خرید و با نوشابه بر می گشتم و هنوز شروع نشده کل نوشابه رو می خوردم.😅

غذا قبل از خرید

12. بعد از خوردن غذا کمی برای خوردن دسر صبر کنید.

ممکنه 15-20 دقیقه طول بکشه تا مغز همینجور که داریم غذا میخوریم پردازش کنه که سیر شدیم. اگر مستقیم برید برای خوردن دسر، بعدش فقط ممکنه احساس نفخ و حالت تهوع بگیرید!

صبر برای خوردن دسر

13. قبل از غذا آب بخورید.

ما می تونیم گرسنگی و تشنگی رو به راحتی باهم اشتباه بگیریم و موضوع دیگه اینکه خیلی از بزرگسالان دچار کم آبی مزمن هستن. سعی کنید قبل از غذا یه لیوان آب بخورید تا مطمئن بشید که واقعا گرسنه اید و بعد غذا بخورید.

آب قبل از غذا

14. موقع خواب یه لیوان آب بالای سرتون بزارید.

احتمالاً توصیه آب خوردن بعد از بیدار شدن رو شنیدین. اما راستشو بگین، واقعا انجام میدین؟ بدنتون رو از اون حالت کم آبی با خوردن آبی که قبل از خواب بالای سرتون گذاشتین خارج کنید. حتی شده گوشیتونو روی حالت هشدار قرار بدین تا نتونید ازش چشم پوشی کنید.

تأمین کمبود آب صبح ها

15. از قند و شکر توی چایی یا قهوه استفاده نکنید.

نیازی به شکر تو چایی و قهوه نداریم. اکثر خانواده ها، به چایی و قهوه شون قند و شکر اضافه می کنن،آیا بدن به این میزان مواد قندی نیاز داره؟ چند درصدش رو بدن ما جذب میکنه؟ میدونید با مصرف زیاد قند و شکر، حجم بالایی از کالری وارد بدن میشه و با فعالیت بدنی هست که این کالری میسوزه. پ.ن: مخصوصا کرونا باعث شده که اکثر افراد یکجا نشینی رو با فعالیت بدنی جایگزین کنن.
نکته مهم توی ترک این عادت اینه که برای قند و شکر جایگزین پیدا کنید، کشمش و خرما گزینه های مناسبی هستن که بعد از یک دوره کوتاه، ذائقه شمابا این مواد مغذی تنظیم میشه!

نه به قند و شکر

16. برای مدت طولانی که در معرض آفتاب هستید از ضد آفتاب استفاده کنید.

صنعت لوازم آرایشی در حال رونقه اما بسیاری از ماها از محافظت پوستمون غافل شدیم. حتی زمانی که هوا سرد یا ابری باشه، اشعه ماورا بنفش خورشید همچنان می تونه به پوست آسیب برسونه. دلیل استفاده از کِرم فقط داشتن پوستی بشاش و شاداب نیست بلکه از سرطان پوست جلوگیری می کنه. ساده ترین راه، انتخاب مرطوب کننده ست که مقداری ضد آفتاب هم داشته باشه. واقعا تغییر کوچیکیه، پس انجامش بدین.

همچنین بخوانید:
7 عامل که بر مهارت های اجتماعی شما تأثیر می گذارد

کرم ضد آفتاب

17. ازاسپری یا قرص ویتامین D توی زمستون استفاده کنید.

اگر تو کشوری زندگی می کنید که زمستون سرد و تاریکی داره (کانادا، سوئد و …)، احتمالاً به ویتامین D نیاز پیدا می کنید. ویتامین D به طور طبیعی از نور خورشید هم میتونه گرفته بشه و به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کنه. اسپری رو مثلا می تونید کنار مسواکتون بزارید که باعث میشه یادتون باشه که استفاده کنید.

ویتامین D

18. موقع غذا خوردن به تلویزیون یا موبایل نگاه نکنید.

غذا خوردن با حواس کامل یعنی اینکه فرصت دارید از غذاتون لذت ببرید، مخصوصا اگه این غذا رو در کنار خانواده میل کنید. این کار به ذهنتون کمک می کنه تا بتونه بهتر پردازش کنه و وقتی سیر میشید باعث میشه تا پرخوری نکنید. ممکنه وقتی این کار رو شروع می کنید براتون سخت باشه، و متوجه بشید که چقدر مثلا به گوشیتون وابسته هستین. اگر اینجوری باشه، باید بدونید که تغییر واقعا برای شما نیازه.

نه به تلویزیون موقع غذا

19. هر بار میرید خرید، سبزی یا میوه ای رو بخرید که قبلا نخریدید.

خوردن غذاهایی که می دونیم دوست داریم آسونه اما خوب بدن انسان جوری طراحی شده که به منابع غذایی مختلفی نیاز داره. توی سوپرمارکت ها غذاهای تازه مختلفی رو می تونید پیدا کنید، پس خیلی راحته که هر بار یه چیز جدیدی بگیرید.

رنگهای مختلف سبزیجات بیانگر مواد مغذی مختلف ضروریست، پس با مخلوط کردن همه این مواد احتمال کمبودهای شدید رو می تونیم کاهش بدیم. حتی غذاهای سالم جدیدی رو پیدا می کنید که طعمشون رو دوست دارید و می تونید در آینده از اونا بیشتر هم استفاده کنید!

میوه و سبزیجات

20. قبل از استفاده از گوشیتون، اول یک دقیقه نفس عمیق بکشید.

برای مثال، یه آمریکایی متوسط ​​روزانه 52 بار تلفنش رو چک می کنه. با این حال طبق گفته متخصصان تنفس مثل رانگان چاترجی و جیمز نستور، اونقدی که باید، نفس عمیق نمی کشیم.

می تونیم به صورت غریزی خودمون رو تمرین بدیم که قبل از استفاده از گوشی نفس های عمیق بکشیم. به عبارتی، قبل از اینکه حتی دست به گوشیتون بزنید، 3 ثانیه نفس عمیق بکشید. نه تنها باعث میشه توانایی تنفسیتون رو بهتر کنه، بلکه فرصت تصمیم گیری بهتون میده که واقعا به گوشیتون نیاز دارید یا نه.

نفس عمیق

اگه این ایده ها با روحیه تون سازگاره، یه روش ساده بهتون میگم که اونارو به عادات طولانی مدت تبدیل کنید.
توی مرحله ی اول به خودتون نگید که می خواید عادت غیرممکن جدیدی رو شروع کنید و بعد یکی یا چند مورد از این عادات رو انتخاب کنید. ممکنه هیچ کدوم کاربردی نباشه اما حداقل امیدوارم بهتون کمک کنه تا ازشون ایده بگیرید و عادات خودتون رو بسازید.
شما هم اگه ایده و عادتی دارید که میتونه مفید باشه در بخش دیدگاه با بقیه به اشتراک بگذارید.

منبع
Medium

مطالب مشابه

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینجا نظرت رو بنویس!
نام (مورد نیاز)
پست الکترونیکی (مورد نیاز)

دکمه بازگشت به بالا

Ad Blocker Detector

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید