سبک زندگیعادت

5 نکته که ثابت می کند ساده زیستن باعث خرسندی می شود

ساده زیستن یکی از موضوعاتی ست که اخیرا در میان عموم مردم بسیار مورد توجه قرار گرفته که عملی کردن آن در زندگی واقعی مشکل به نظر می رسد. ممکن است پی بردن به این نکته که ساده زیستن چگونه میتواند زندگی را برای شما شادتر کند تعجب تان را برانگیزد. در اینجا پنج نکته ذکر شده است که ثابت می کند ساده زیستی احساس خوشبختی بیشتری را در شما ایجاد می کند.

ساده زیستی چیست ؟

ساده زیستی سبکی از زندگی است که در آن لوازم غیرضروری از زندگی شما حذف می شود. درواقع تمام آن چیزهایی که باعث محدود شدن شما شده باشد را حذف یا دگرگون می کند. یک زندگی ساده این امکان را به شما می دهد تا به جای کارهای تان بر روی موارد مهم تری مانند خانواده تمرکز کنید. واکنش ساده زیستی به فشارهای اجتماعی ای که بر نحوه زندگی شما با توجه به شرایط فعلی تأکید می کند منفی می باشد. مسلم است که هیچکس به طور ناگهانی نمی تواند روش زندگی ساده را برگزیند. این مسئله نیاز به زمان و تغییر عادت هایتان دارد. مطمئن باشید که ارزش امتحان کردن را دارد و شما هرگز از داشتن زندگی ساده تر پشیمان نخواهید شد.

حس ارزشمندی

زندگی واقعاً ساده است ، اما ما اصرار داریم آن را پیچیده کنیمکنفوسیوس

1. ساده زیستن استرس شما را کاهش می دهد

داشتن مشغله بیش از حد و حواس پرتی، لذت زندگی را از شما می گیرد. شما را تبدیل به یک شخص عصبی همراه با استرس می کند. وقتی شما استرس داشته باشید ممکن است احساساتی از قبیل ترس، ناراحتی، ناامیدی، زودرنجی، فشار عصبی و عصبانیت به شما دست بدهد. شما نمیتوانید طبق چنین شرایط متزلزلی زندگی خود را پایدار نگه دارید و توقع هیچگونه رشد و پیشرفتی نداشته باشید. مطالعات نشان داده است که استرس در بلند مدت منجر به پدیدار شدن مشکلاتی مانند بیماری های گوارشی، سردرد، کم خوابی، آسم، بیماری روانی و دلواپسی می شود.

انتخاب ساده زیستی به شما کمک می کند که تصمیم بگیرید تا چه وقت در رابطه با مسئله ای متعهد شوید و چه زمانی آن متعهد بودن را نپذیرید. در این صورت برنامه زمانی شما را تحت کنترل خودش قرار نخواهد داد و این شما هستید که آن زمانبندی را مدیریت می کنید. کاهش استرس همچنین بدین معنی می باشد که شما از ذهن و جسم خود مراقبت می کنید. همچنین شما با گنجاندن موارد ذیل به برنامه روزمره زندگی تان، سلامتی را برای خودتان به ارمغان بیاورید:

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم
 • ورزش کردن
 • یوگا برای از بین بردن استرس
 • شروع سرگرمی جدید
 • معاشرت کردن

کاهش استرس بدین معنی می باشد که احساس شادی بیشتر و در آن واحد احساس نگرانی کمتری داشته باشید.

ساده زیستی و کاهش استرس

2. ساده زیستن حس قدردانی را در شما تقویت می کند

ساده زیستن به شما کمک می کند که در زندگی به دنبال نکات مثبت و خوبی باشید. این امکان را به شما می دهد تا نگاهی به اتفاقات گذشته بیاندازید و حتی زمانی که اوضاع بر وفق مرادتان نمی باشد شما شکرگذار خواهید بود. براساس مطالعات دانشگاه هاروارد، قدرشناسی به شدت با خوشبختی رابطه مستقیمی دارد. آنها پی بردند که قدردانی به افراد کمک می کند، احساس مثبت تری نسبت به زندگی داشته باشند، برای تجربیات شان ارزش قائل شوند و بهتر با ناملایمات زندگی کنار بیایند.

همچنین بخوانید:
20 عادت کوچک برای بیست تغییر بزرگ در زندگی

قدردانی یک واژه لاتین به معنی لطف و بخشش می باشد. وقتی شما با یک حس عمیق قدردانی در وجودتان زندگی کنید بیشتر از آنکه نسبت به چیزهایی که دریافت می کنید خودتان را مستحق بدانید، شکرگذار خواهید بود. افراد خودخواه انسان های شادی نیستند زیرا همیشه خود را مستحق دریافت چیزی می دانند، درواقع شایسته سالاری برای آنها بی معنی است. زمانی که حس قدردانی در شما پدیدار می شود، خانواده و دوستان را در اولویت قرار می دهید. شما دنیای پیرامون خود را درک خواهید کرد و این احساس که عضو کوچکی از یک مجموعه بزرگ تر می باشید را خواهید داشت.

حس قدردانی

3. ساده زیستن به شما کمک می کند که خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

ذهن انسان تمایل زیادی به مقایسه کردن دارد و آن را نوعی ارزش تلقی می کند. وقتی شما به زندگی دیگران نگاه کنید و دائم از خودتان بپرسید که چطور لباس بپوشم؟، ظاهر خانه ام چه شکلی باشد؟ و فرزند من چطور باید باشد؟ باعث می شود که همیشه استرس داشته باشید. درواقع برای همراه شدن با زندگی مدرنیته، فشار عصبی را تحمل می کنید. مطالعات نشان می دهد که مقایسه کردن خود با دیگران وابسته به مسائلی همچون اضطراب و افسردگی می باشد.

وقتی شما زندگی ساده ای داشته باشید به اصطلاح روح تان را احیا می کنید، شما می فهمید که چه چیزهایی لازم و چه چیزهای غیرضروری است. شما بر خلاف آن چیزی که سلبریتی های مورد علاقه تان برای بهتر شدن حال تان ییشنهاد می کنند، بر روی مسائل مهم تری که به شما احساس رضایت و خرسندی می دهد تمرکز کنید. سعی کنید خودتان را از قید و بند مقایسه کردن رها کنید. یادتان باشد شما همانطور که هستید خوبید.

مقایسه خود با دیگران

شما نمی توانید خورشید را با ماه مقایسه کنید، این دو وقتی زمانش فرا برسد می درخشند.

4. ساده زیستن به شما حس قناعت و خرسندی می دهد

قناعت به معنی حس آرامش و رضایت بخشی است. به شما حس قوی آزادی، خونگرمی و مهربانی می دهد. قانع بودن نسبت به شرایط زندگی و شخصتی که هستید بدین معنی نمی باشد که شما آدم سخت کوشی نمی باشید و یا اینکه علاقه ای به پیشرفت در زندگی ندارید اما در واقع افراد قانع برای رسیدن به هدف از روش های ناسالم استفاده نمی کنند بلکه ترجیح می دهند آنچه را که نیاز دارند با آرامش به دست بیاورند.

5. ساده زیستن این امکان را به شما می دهد که از کوچک ترین اتفاقات زندگی لذت ببرید

وقتی شما روش زندگی ساده و بدون آلایش را برمی گزینید قطعا از لحظه لحظه زندگی لذت می برید. شما خانواده و دوستانتان را فقط برای خودشان می خواهید نه برای کارهایی که می توانند برای شما انجام دهند. قطعا شما از تماشای غروب یا قدم زدن زیر باران لذت خواهید برد، چرا که می خواهید طعم تک تک لحظات زندگی را بچشید. قدردانی کردن از چیزهای کوچک در زندگی سرعت گذران زندگی را کاهش می دهد بنابراین شما همیشه به دنبال اتفاقات کوچکی هستید که شادی را برای شما به ارمغان بیاورد.

همچنین بخوانید:
بیکاری و پیامدهای ناشی از آن در زندگی

ساده زیستن و خوشبختی

چگونه می توانید زندگی ساده تری داشته باشید؟

افزودن ساده زیستی به زندگی برای بشر یک مبارزه مادام العمر در برابر خواسته و فرهنگ می باشد. زندگی مشکلات و مشغله های خودش را دارد، قبول اما اگر شما احساس ناراحتی می کنید شاید وقت آن رسیده که زندگی ساده تری را برای خودتان داشته باشید. در ادامه به شما پیشنهاد می کنیم با استفاده از روش های زیر، ساده زیستن را بیاموزید و سرلوحه زندگی تان قرار دهید.

سادگی هسته اصلی زیبایی استپائولو کوئلیو

1. سرعت زندگی تان را کاهش دهید

روند کاهش دادن سرعت زندگی از آنچه که به نظر می رسد آسان تر می باشد. بچه ها، کار، ماموریت ها و سایر تعهدات تمام روز شما را پر می کند اما شما می توانید حتی در یک روز پرمشغله این حجم از کار را کاهش دهید. شاید بهتر باشد که به جای نشستن در پشت میز کار به پیاده روی در پارک بروید. سعی کنید که گزینه های اینچنینی را در برنامه روزانه تان بگنجانید.

به عنوان مثال:

 • همراه با خانواده بعد از صرف شام قدم بزنید
 • برای فرزند دلبندتان کتاب بخوانید. سعی کنید داستان هایی انتخاب کنید تا تمام اعضای خانواده لذت ببرند.
 • در کلاس های موسیقی، آواز و یا هر آنچه که دوست دارید شرکت کنید.
 • دوش آب سرد بگیرید و از اخبار و حواشی آن دوری کنید.

2. کارهایتان را برنامه ریزی کنید

وقتی شما درباره ساده زیستی می شنوید، احتمالا درباره سر و سامان دادن و مرتب کردن زندگی هم مواردی به گوش تان خواهد خورد. مطالعات نشان می دهند که وقتی شما کارهایتان را روی هم انباشته می کنید احتمال اینکه به مشکلاتی در مورد کار، سلامتی و احساس تندرستی بربخورید زیاد می باشد. اگر دل کندن از چیزها برای شما دشوار می باشد در نتیجه باعث انباشته شدن کارها روی هم می شود. مثلا:

چه تعداد لباس نیاز دارید؟

هر شش ماه یک بار به وضعیت لباس هایتان سر و سامان بدهید. از خودتان بپرسید آیا در شش ماه گذشته یا در فصل اخیر این لباس را پوشیده اید؟ اگر نه وقت آن رسیده که از دستش خلاص شوید یا اینکه آن را کناری بگذارید. آن را به شخص دیگری اهدا کنید یا بفروشید و اگر فرسوده شده است آن را دور بیاندازید. تا زمانی که از دست یکی از لباس هایتان خلاص نشده اید، لباس جدیدی نخرید. نگاهی به کفش هایتان بیاندازید. چسبیدن به کفش های قدیمی به خاطر مسائل احساسی یا به این دلیل که فکر می کنید ممکن است روزی آن را بپوشید هرگز فکر خوبی برای نگه داشتن آنها نیست.

خانه

هر سال در فصل بهار خانه تکانی کنید. این فصل بهترین زمان است که بررسی کنید در سال گذشته از چه وسائلی در منزل تان استفاده کرده اید و چه مواردی بلا استفاده بوده است. اگر وسائل بلااستفاده کهنه هستند آنها را دور بریزید در غیر این صورت آنها را اهدا کنید. دیوار مهربانی گزینه مناسبی برای اهدا می باشد.

همچنین بخوانید:
13 استراتژی کوچک اما مؤثر برای دستیابی سریعتر به اهداف

ساده زیستی برای کودکان نیز بهتر می باشد

هر چند ماه یک بار اسباب بازی های شکسته کودک تان را دور بریزید. درحالی که کودک دلبندتان بزرگتر می شود، علاقه اش را به اسباب بازی هایش از دست می دهد. آنها را به کسی هدیه بدهید و یا اگر شکسته هستند دور بریزید. اگر کودکتان به اندازه کافی بزگ شده باشد و این مسئله را درک کند خودش این پیشنهاد را به شما خواهد کرد. این کار به آنها یاد می دهد که چگونه دنیای پیرامون شان را از وجود وسائل اضافی پاک کنند.

3. موبایل، تبلت و کامپیوترتان را خاموش کنید

واضح است که دور شدن از دنیای فناوری به طور منظم سادگی را به زندگی شما می آورد. سرگرمی را باید با سرگرمی جایگزین کرد، بنابراین با خاموش کردن موبایل تان و پیوستن به جمع خانواده و یا در دست گرفتن کتاب چاپی به جای کتاب الکترونیکی در تبلت و … می توانید تحول بزرگی را با قدم های کوچک بردارید و زندگی تان را دگرگون سازید.

موبایل تان را خاموش کنید

4. داوطلب شدن

وقتی شما به دیگران کمک می کنید به شما حس ارزشمندی و مفید بودن دست می دهد. تعداد بسیار زیادی از سازمان ها و نهادهای خیریه وجود دارد که به شما نیاز دارند. هر شخص با توجه به مهارت هایی که در طول زندگی کسب می کند، می تواند با عضو شدن در گروه های انسان دوستانه، نقش مکمل را بازی کند و برای خود و دیگران مفید باشد. مثلا:

 • هلال احمر
 • سازمان حوادث غیر مترقبه
 • جهاد کشاورزی
 • مدارس ابتدایی همیشه به دنبال مربی هستند
 • کتابخانه ها
 • پارک ها
 • مراکز نگهداری حیوانات
 • محل توزیع غذا رایگان
 • پناهگاه بی خانمان ها

کمک داوطلبانه

5. بیرون رفتن از خانه

گذراندن وقت در بیرون از خانه باعث ایجاد حس تندرستی و کاهش اضطراب و افسردگی می شود. تلاش کنید هر روز برای بیرون رفتن از خانه بهانه ای را پیدا کنید، خواه به گردش بردن کودک تان باشد یا رسیدگی به باغچه و یا تنها قدم زدن در اطراف محل زندگی تان. قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب یک منبع طبیعی برای دریافت ویتامین D می باشد. کمبود ویتامین D رابطه مستقیمی با افسردگی دارد. هر روز حداقل بیست دقیقه از وقت خود را در طبیعت بگذرانید.

ساده زیستن

نکته آخر درباره داشتن یک زندگی ساده

ساده زیستن در زندگی می تواند احساسات متفاوتی را به شما هدیه بدهد و میزان خوشحالی شما از زندگی را تعیین کند. ارزشش را دارد که شیوه زندگی ساده را دنبال کنید. این می تواند روح، قلب و ذهن شما را تازه کند که در نتیجه باعث خوشحالی بیشتر شما می شود. چرا برخی از پیشنهادات را برای داشتن زندگی ساده تر به کار نبریم؟

منبع
Power of positivity

مطالب مشابه

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینجا نظرت رو بنویس!
نام (مورد نیاز)
پست الکترونیکی (مورد نیاز)

دکمه بازگشت به بالا

Ad Blocker Detector

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید