استارتاپکسب و کار

۵ گام در ارزیابی ایده های استارتاپی و روند توسعه کسب و کار

از جنبه های مهم کسب و کار موفق چگونگی ارزیابی یک ایده، نحوه پیشبرد پروژه و توسعه کسب و کار می باشد، البته می توان بوم کسب و کار  را هسته اصلی و موفقیت استارتاپ های امروزی دانست. این 5 مرحله مسیری ساده و ساختارمند را به گونه ای شیوا بیان می کنند. در واقع هدف اصلی این مراحل، شناسایی چرایی ها و چگونگی عملی کردن آنهاست. درصورتی که طبق مراحل گفته شده عمل نکنیم، بطبع به در بسته می خوریم و بدون هیچ پیشرفتی فقط درجا می زنیم. علاوه بر اتلاف وقت، ناامیدی نیز ممکن است باعث گرفتن تصمیمات نادرستی می شود که بعداً موجب آزار ما خواهد شد.

مرحله 1 – کشف، شناسایی و ارزیابی اولیه ایده

اصل و منشاء کشف یک ایده جدید، از منابع مختلفی نشأت می گیرد. مثل یک دورهمی دوستانه، گردهمایی استارتاپی و یا برگزاری جلسات رسمی، ولی صرف نظر از هر روشی، ابتدا باید مشخص کنیم هدف از راه اندازی کسب و کار چیست; چرا که در مراحل ابتدایی ممکن است به این نتیجه برسید که ایده شما عملی نیست و قصد داشته باشید این ایده را کنار بگذارید ولی به این نکته توجه کنید، شما تنها ایده را تغییر می دهید، هدف تغییر نمی کند. در واقع با تعیین کردن هدف، به کسب و کارتان سمت و سو می دهید و ایده به این کسب و کار رنگ و لعاب می دهد.

 • تشکیل تیم پویا و فعال: یک تیم خوب دارای یک نهاد تصمیم گیرنده است که در هسته پروژه قرار دارد و از مدیران عالی و تصمیم گیرندگان تشکیل شده است که جهت دهی استراتژیک و خط مشی را برای تیم پروژه و سایر ذینفعان ارائه، بررسی و نظارت می کنند، و شامل افرادی با مهارت های توسعه کسب و کار مورد نیاز برای بررسی ایده را دارند.
 • ایده ها / مفهوم (های) کلی کسب و کارتان را مطرح کنید: ایده کسب و کارتان را تعریف کنید و دلیل خوب و شایسته بودنش را نیزتوصیف کنید. ایده شما ممکن است شامل برآورده کردن نیازی در بازار باشد، و این نیاز می تواند از طریق ارائه یک محصول جدید، ارائه محصول موجود به شکلی جدید، تولید یک محصول بهتر یا ارزان تر از رقبا، یا سایر روش های دیگر باشد که می تواند منجر به ایجاد ارزش افزوده شود. به خاطر داشته باشید یک ایده فقط زمانی مناسب است که مردم برای خدمات یا محصولاتی که این ایده به آنها عرضه می‌کند، حاضر به پرداخت پول به شما باشند.
 • مدل‌های کسب و کار یا سناریوهای جانشین را شناسایی کنید: یک طرح می تواند نحوه عملکرد کسب و کار در تولید محصول یا خدمات و ارائه آن به مشتری را شرح دهد. سناریوی کسب و کار مجموعه ای منطقی از عناصر اساسی کسب و کار است که از تدارک مواد اولیه شروع و به فروش محصول نهایی منتهی می‌شود و تمامی‌مراحل بین آنها را نیز در برمی‌گیرد.
 • ایده و طرح های جایگزین کسب و کار را بررسی کنید: یک تحقیق غیررسمی اولیه در مورد صحت ایده خود انجام دهید. سناریوها را بررسی کنید. در ابتدا این پروسه ممکن است چیزی بیش از یک سری تماس تلفنی با افراد آگاه نباشد. (در این حالت متوجه می‌شوید) آیا ایده تان دارای معنا و مفهوم است؟ برای مطالعه بیشتر، سناریوها / مدل های خود را شناسایی کنید و مواردی که قابلیت پیشرفت ندارند و مناسب نیستند را حذف کنید.
 • بررسی رسمی: ممکن است بخواهید یک ارزیابی رسمی مانند یک مطالعه امکان سنجی (مطالعه ای که تعیین می کند آیا یک طرح ارزش اجرای را دارد) یا یک مطالعه بازاریابی ایده و سناریوهای مختلف انجام دهید.  این امر نیز ممکن است مستلزم استفاده از مشاوران بیرونی برای بررسی جنبه های مختلف پروژه باشد و یا شامل حذف طرح های اضافی یا شناسایی موارد جدید باشد.
 • اصلاح و پالایش سناریوها: سناریوهایی را که برای مطالعه بیشتر مناسب هستند انتخاب کرده و سایر سناریوها را حذف کنید. وقتی مرحله اول را طی می کنید باید دو چیز را به انجام برسانید.
 1. از طریق فرآیند حذف شما تعداد سناریوها/ مدل‌های مدنظر را کاهش خواهید داد.
 2. پالایش کنید و سناریوها/ مدل‌های باقیمانده را به صورت تفصیلی تشریح کنید.
همچنین بخوانید:
5 روش اثبات شده برای کسب درآمد آنلاین در سال 2021

کشف و ارزیابی ایده

مرحله 2 – سنجش و ارزیابی ایده و طرح

 • پالایش بیشتر سناریوها / مدل های کسب و کار: چنانچه هر یک از ارزیابی های رسمی توضیح داده شده در بالا را انجام داده باشید، اطلاعاتی دراختیار دارید که می تواند برای اصلاح بیشتر طرح های کسب و کار شما مورد استفاده قرار گیرد. قبل از رفتن به مرحله بعدی باید ایده خود را به یک یا تعداد کمی از طرح های خاص و دقیق که می خواهید ارزیابی کنید، اصلاح کرده باشید چرا که بسیار مهم است.
 • انجام مطالعات امکان سنجی: مطالعه امکان سنجی ارزیابی جامع و مفصلی از پروژه کسب‌ و‌ کار شما در جنبه های مختلف بازار، عملیات، فنی، مدیریتی و مالی ارائه می دهد. این عوامل در ارزیابی اقتصادی پروژه شما مد نظر قرار خواهند گرفت. مطالعات امکان سنجی معمولاً توسط مشاوران انجام می شود، بنابراین شما باید درباره مشاورانی که با نوع مشاغل شما آشنا و در تهیه مطالعات امکان سنجی با تجربه هستند تحقیق و بررسی کنید.
 • مطالعه امکان سنجی را تجزیه و تحلیل کنید: هنگامی که گزارش امکان سنجی را دریافت کردید، اولین قدم بررسی برای شروع کار پروژه نیست، بلکه باید جامعیت و دقت مطالعه را تعیین کنید. آیا در این مطالعه به مواردی که می خواهید پرداخته می شود؟ آیا تحقیقات دقیق در مورد موضوعات مهم انجام شده است؟ فرضیات و نتایج مطالعه را به چالش بکشید. تنها زمانی که بپذیرید این مطالعه کامل و جامع می باشد، می توانید به گام سوم بروید.
 • پالایش بیشتر ایده و طرح: قبل از اقدام به اجرا، ممکن است نیاز به مطالعه بیشتر جنبه های گوناگون پروژه کسب و کار داشته باشید. این احتمال وجود دارد که مطالعه امکان سنجی موضوعات جدیدی را که شما نیاز دارید، پوشش نداده باشد.  این امر ممکن است نیازمند این باشد که با مشاورانتان مذاکرات اضافی برای توسعه و گسترش محدوده اولیه مطالعه امکان سنجی داشته باشید.
همچنین بخوانید:
8 ابزار برای تولید محتوا حرفه ای!

سنجش و بررسی طرح

مرحله 3 – تصمیم به اجرا یا عدم اجرا

این گام مهمترین مرحله در کل روند توسعه کسب و کار است. وقتی مسیر ایجاد شغلی را شروع می کنید، تاحدی، انصراف از آن ممکن نیست و برگشت از این مسیر مشکل است. اگر در مورد پروژه تردید یا شرط حل نشده دارید، نبايد اقدام به اجرای پروژه کنید به همین دلیل است که داشتن یک بحث آزاد، و کامل هنگام تصمیم گیری مهم است.

ممکن است دریابید که در هیئت یا کمیته شما نظرات مختلف وجود دارد. برخی اعضا ممکن است تمایل به حرکت به سمت جلو داشته باشند در حالی که دیگران ممکن است بخواهند کنار بکشند که امری غیرعادی نیست. هر گروه بايد نگاه صادقانه‌ای به مباحث و استدلالات طرف مقابل داشته باشد. اگر مسائل قابل حل نباشد، هر دو طرف باید بدون داشتن هیچ احساس ناخوشایندی، از نظرات خود منصرف شوند. در این هنگام اعضای باقیمانده باید تعیین کنند که آیا مایل به ادامه هستند یا خیر.

تعهد به اجرای پروژه عامل مهم دیگری است که باید قبل از انجام پروژه به آن توجه کنید. اغلب مبتدیان توسعه کسب و کار، زمان و تلاش لازم برای راه اندازی یک کسب و کار را بسیار دست کم می گیرند. تعهد مالی اعضای پروژه در این زمان نشانه مهم تعهد در راه اندازی شغل است.
این قدم منجر به انتخاب یکی از سه تصمیم احتمالی زیر است:

 • تصمیم به اینکه پروژه مناسب بوده و (باید) آن را پیش برد.
 • تصمیم به مطالعه بیشتر یا آنالیز گزینه‌های احتمالی دیگر.
 • تصمیم به اینکه پروژه مناسب نبوده و آن را (باید) رها کرد.
همچنین بخوانید:
9 نکته برتر برای تبدیل شدن به تولید کننده محتوا حرفه ای

تصمیم گیری

مرحله 4 – آماده سازی و اجرای برنامه کسب و کار

اگر تصمیم شما بر این شد که کسب‌و‌کاری را ایجاد کنید، بایستی یک بوم کسب و کار تهیه کنید. طرحی کلی یا طرحی از چگونگی ایجاد کسب و کارتان. اگرچه برنامه ریزی کسب و کار اغلب شامل استفاده از مشاوران است، با این حال، فرایند را کاملاً به یک مشاور واگذار نکنید، شما باید بتوانید درگیر روند برنامه ریزی باشید. 

بسیاری از کسب‌وکار‌های آتی به دلیل عدم اجرای صحیح برنامه‌های کسب‌و‌کار با مشکلات یا شکست روبرو می شوند. این مرحله نیاز به تعهد و تلاش دارد. مشکلات پیش بینی نشده اتفاق خواهد افتاد اما پافشاری و ایستادگی شما حائز اهمیت است.
برنامه کسب و کار شما شامل موارد ذیل می‌باشد: (البته لزوما به این موارد محدود نمی‌شود)

 • ایجاد یک ساختار قانونی
 • تامین و تضمین دسترسی به بازار
 • ایجاد و تامین سرمایه با فروش سهام
 • به کارگیری مدیر / کارمند
 • ساخت تسهیلات
 • سایر

طرح کسب و کار

مرحله 5 – اقدامات و فعالیتهای کسب و کار

حال که شما با موفقیت کسب‌و‌کار ارزش افزای خود را شروع کرده اید، کارتان تازه شروع شده است. گروه های تولید کننده غالباً فراموش می کنند که وقتی برای اولین‌بار کسب و کار ایجاد می شود، برای حفظ سلامت و ماندگاری کسب‌و‌کار باید به طور مداوم به آن توجه کرد.

اداره یک کسب‌و‌کار بسیار متفاوت تر از راه اندازی آن است زیرا نیازمند مجموعه‌ای از مهارت‌های مختلف می‌باشد. بنابراین ممکن است افرادی که کسب و کاری ایجاد می کنند بهترین افراد برای مدیریت نباشند.

راه‌اندازی کسب و کار

نتیجه گیری

بنابراین 5 گام وجود دارد که از طریق آنها ایده ای را گرفته و آن را تبدیل به یک کسب و کار مناسب و ماندگار نمایید. این مراحل موفقیت را تضمین نمی کنند، با این حال، آنها احتمال موفقیت‌تان را افزایش می دهند. همچنین، می توانید از وقت خود بهینه تر استفاده کنید.

نتیجه گیری کسب و کار

منبع
Iastate

مطالب مشابه

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینجا نظرت رو بنویس!
نام (مورد نیاز)
پست الکترونیکی (مورد نیاز)

دکمه بازگشت به بالا

Ad Blocker Detector

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید