سبک زندگیموفقیت

7 عامل که بر مهارت های اجتماعی شما تأثیر می گذارد

مهارت های اجتماعی این قابلیت را به ما می دهند که به طور موثر با دیگران ارتباط برقرار کنیم. این مهارت ها ذاتا در بدو تولد همراه انسان نمی باشد و ممکن است شما با گرایش های خاصی نسبت به آنها متولد شده باشید اما در واقع آنها مهارت هایی هستند که شما در طول زندگی آنها را فرا می گیرید. شنیدن این دست جملات که این مهارت ها همان فنون ارتباطی هستند بسیار رایج است، اما مفاهیم آنها بسیار عمیق تر از آن چیزی است که تصور می شود. برای اینکه بتوانیم این مهارت ها را به درستی ارتقا دهیم ابتدا باید به یک هماهنگی و تعادل درونی دست پیدا کنیم.

اولین قدم برای رشد و ارتقا مهارت های اجتماعی شناخت خود و ارزیابی چگونگی برخورد با خود می باشد و در مرحله دوم شخص باید به میزان آمادگی خود در رابطه با درک کردن و احترام متقابل به دیگران پی ببرد. منظور از داشتن مهارت های اجتماعی صرفا بدین معنی نمی باشد که شما یک فرد برون گرا باشید و یا اینکه میلیون ها دوست و رفیق اطراف خودتان جمع کنید. این نگرش کاملا به توانایی شما برای ایجاد رابطه و مدیریت روابط تان با دیگران بستگی دارد. به عبارت دیگر می توان آن را پرهیز از هرگونه کشمکش و تلاش برای ساخت یک رابطه سالم بیان کرد. طبق مطالعه ای که در دانشگاه استنفورد صورت گرفت نشان داد که مهارت های اجتماعی تأثیر مستقیمی بر موفقیت شغلی افراد دارند. این به معنای یافتن شغل بهتر، حقوق بالاتر و احساس رفاه مضاعف می باشد.

 

1- عزت نفس

داشتن عزت نفس اساساً بدین معنی می باشد که شما برای خودتان همانطور که هستید ارزش قائل می شوید. اشتباه برداشت نکنید منظور این نیست که شما خود را بهتر از دیگران بدانید یا اینکه بخواهید خود را به دیگران تحمیل کنید. این خصلت همچنین با مفاهیمی مثل انسان بی اراده و هم نوا (کانفورمیسم) که صاحب اختیاری نیست، رابطه ای ندارد. در عوض قابلیتی است که این اجازه را به شما می دهد که خود را آنگونه که هستید ببینید و نسبت به آن احساس رضایت کنید. باید حس کنید که شما لایق دریافت اتفاقات مثبتی که در زندگی تان رخ می دهد، هستید. علاوه بر آن باید بتوانید که به راحتی خودتان را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب شده اید ببخشید و از خودتان در برابر سرزنش ها مراقبت کنید.

همچنین بخوانید:
بیکاری و پیامدهای ناشی از آن در زندگی

عزت نفس

 

2- کنترل نفس

کنترل خود به معنای توانایی سرکوب احساسات در مواقع لزوم نمی باشد بلکه عبارت است از توانایی مدیریت احساسات خود به گونه ای که نه به خود و نه به دیگران صدمه ای وارد نشود. زمانی که شما به طور خودخواسته محدودیت هایی را در رفتارتان ایجاد می کنید در واقع کنترل خود را در دست دارید. شما مکانیزم ها و راهکارهایی را بسط و گسترش می دهید که مانع از تجاوز شما از مرزها می شود. این یک عامل تعیین کننده در رشد مهارت های اجتماعی ست، زیرا مسئولیت آن برعهده خود شما می باشد نه دیگران.

 

3- جسارت کلام، عاملی که بر مهارت های اجتماعی تاثیر می گذارد

جسارت کلام چیزی است که با مهارت های ارتباطی رابطه نزدیک و تنگاتنگی دارد. این یک عامل تعیین کننده در زمینه مهارت های اجتماعی می باشد که شما باید آنرا فرا بگیرید و باعث رشد و ارتقا آن در درون خودتان بشوید. مردم ذاتا، جسور به دنیا نمی آیند. هنگامی که والدین شما جسور باشند و این خصلت را با عملکرد خودشان به شما القا کنند، جسور بودن برای شما آسان تر خواهد بود و اگر والدین تان فاقد این مهارت بودند شما باید راهی پیدا کنید تا ایده ها و احساساتتان را به صورت واضح، دقیق و همدل با کسانی که در پیرامونتان هستند بیان کنید.

جسور بودن

 

4- گفت و گو

گفت و گو زمانی رخ می دهد که مهارت های اجتماعی تماما وارد عمل شوند. این به نحوه تبادل اطلاعات، ایده ها و احساسات بستگی دارد. این مهارت همبستگی نزدیکی با مهارت جسور بودن دارد و یکی بدون دیگری معنایی ندارد. یک گفت و گوی خوب متشکل است از یک تبادل اطلاعات منسجم و متعادل. فرض را باید بر این گذاشت، که افراد درگیر در مکالمه در مورد چیزی بحث می کنند که واقعاً دوست دارند درباره آن صحبت کنند. آنها نظرات خودشان را بیان می کنند و نظرات طرف مقابل را گوش می دهند و هرگز تلاش نمی کنند تا چیزی را ثابت کنند یا اینکه عقایدشان را به طرف مقابل تحمیل کنند.

گفت و گو

 

همچنین بخوانید:
20 عادت کوچک برای بیست تغییر بزرگ در زندگی

5- اقناع ( راضی کردن )

اقناع عبارت است از توانایی تأثیرگذاری بر باورها، رفتارها، نگرش ها، اهداف و انگیزه های افراد دیگر. اقناع به دلیل پیامدهای روانشناختی و اخلاقی ای که دارد، مهارت پیچیده ای محسوب می شود. این یک ویژگی و خصوصیت مهم برای افرادی ست که دوست دارند همچون یک رهبر عمل کنند. یک ارتباط متقاعدگرایانه درست مبتنی بر توافقات، اقتدار اخلاقی و عمل متقابل می باشد. آنچه مردم اساسا اینجا می گویند این است که آنها حرف های طرف مقابل را به خاطر اینکه حس می کنند که به آنها باور دارند می پذیرند و فکر می کنند که آنها دروغ نمی گویند. آنها حاظر هستند پیشنهاداتی را که طرف مقابل می دهد به خاطر حس اعتمادی که به آنها دارند، انجام بدهند.

اقناع

 

6- همدلی

همدلی یکی از ارکان های اصلی مهارت های اجتماعی می باشد. این مهارت به توانایی درک و احترام به احساسات دیگران مربوط می باشد. شما نمی توانید بدون داشتن حس بالای همدلی رابطه خوبی را با دیگران داشته باشید. یک جنبه جالب آن این است که فردی که واقعا حس همدلی را دارد بر سایر افراد دور و برش تاثیر می گذارد و باعث می شود که آنها هم همدل بشوند. افرادی با چنین قابلیتی در هر کجا که باشند بسیار ارزشمند هستند زیرا این مهارت شناخت، ارزش گذاری و احترام به سلیقه های گوناگون را بسیار آسان می کند.

همدلی

 

7- جلب نظر

منظور از جلب نظر در اینجا این است که دیگران هنگامی که در کنار شما هستند چه احساسی دارند یا بگذارید اینطور بگویم که شما چه احساسی را در افراد پیرامون تان ایجاد می کنید. این همان چیزی است که ما به طور عامیانه از آن به عنوان “شخصیت” خوب یا بد یاد می کنیم. برخی افراد باعث می شوند که شما در عرض دو دقیقه کلافه شوید اما برخی دیگر به شما حس آرامش را هدیه می دهند. این مهارت به عواملی همچون نگرش، انتظارات و خواسته های آگاهانه و ناآگاهانه ای که شما نسبت به دیگران دارید وابسته می باشد.

همچنین بخوانید:
13 استراتژی کوچک اما مؤثر برای دستیابی سریعتر به اهداف

جلب نظر دیگران

کار بر روی ارتقا و رشد مهارت های اجتماعی خود عملی ارزشمند محسوب می شود زیرا هنگامی که رشد پیدا می کنند، سطح کیفی زندگی شما را هم بالاتر می برند. به جای اینکه در ابتدا به چگونگی رابطه خود با دیگران نگاه کنید، نخست نگاهی به درون خودتان بیاندازید و شرایط را بررسی کنید. سوال اصلی این است، شما کدامیک از این عوامل را برای مستحکم کردن روابط تان نیاز دارید؟ نظرات خود را با دیگران درمیان بگذارید.

منبع
Exploring your mind

مطالب مشابه

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینجا نظرت رو بنویس!
نام (مورد نیاز)
پست الکترونیکی (مورد نیاز)

دکمه بازگشت به بالا

Ad Blocker Detector

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید