سبک زندگیموفقیت

18 دقیقه برنامه روزمره برای موفقیت

اولین سؤالی که پیش می‌آید این است که چگونه می توان هر روز در مسیر درست حرکت کرد؟ من معتقدم که برنامه روزمره بخش اصلی و اساسی موفقیت می‌باشد؛ چه ازلحاظ شغلی، چه برای داشتن آمادگی جسمانی و چه در روابط شخصی. درواقع، برنامه روزمره الگویی برای دستیابی به اهداف به ما ارائه می دهد. به عبارتی، داشتن یک روال‌ همیشگی یا برنامه‌ روزمره‌ به ما این اطمینان را می دهد که در مسیر درستی قرار گرفته ایم و در جهت درستی قدم بر می‌‎داریم. با این حال، طبیعتا باید مدت زمانی را هم به فکر کردن در مورد خواسته و هدف و همچنین مسیر دستیابی به آن اختصاص دهیم.

کتاب (18 دقیقه: محورهای تمرکز خود را بیابید، برعوامل حواس پرتی غلبه کنید و کارهای درست را انجام دهید) توسط پیتر برگمن (Peter Bregman) می‌تواند در کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های معمول فکر کردن به شما کمک قابل توجهی کند.

امروز به شرح این روتین (Routine)، چگونگی انجام آن و دلیل مهم بودن آن می پردازیم. این برنامه روزمره قابل تغییر و اصلاح است، بنابراین قسمتهایی که به نظر شما مفید و سودمند است را انتخاب کنید و با آن پیش بروید.

بازدهی و کارایی

 

"دنیا به بی نقصی پاداش نمی دهد بلکه به کارایی و کارآمدی پاداش می دهد. اگر به اندازه کافی نویسنده خوبی باشید، این خود باعث پیشرفت شما خواهد شد. چراکه عاقبت امر، بهترین راه برای رسیدن به کمال درست انجام دادن کاری نیست. تداوم در انجام دادن آن است. اگر این چنین باشد، سرانجام آن کار را درست انجام خواهید داد." پیتر برگمن

 

برنامه روزمره:

 

صبح – 5 دقیقه

 هر صبح، اختصاص 5 دقیقه برای برنامه ریزی روزانه فوق العاده مهم است. توصیه برگمن این است که فهرست کارهای روزانه خود را بیاورید و ببینید چه کاری می توانید انجام دهید که آن روز  را بسیار مفید و سودمند کنید. از خودتان سؤال کنید چه پیشرفتی می توانید در جهت اهداف خود داشته باشید؟ چطور می توانید موارد موجود در لیست خود را برنامه ریزی کنید؟ و سپس شروع به هدف‌گذاری کنید.

همچنین بخوانید:
5 نکته که ثابت می کند ساده زیستن باعث خرسندی می شود

"جهت یابی و پیدا کردن موثر و صحیح مسیر در روز مانند دوچرخه سواری دقیق و درست در لبه‌ی یک پرتگاه است. باید با سر بالا به جلو نگاه کنیم، مسیر درست را پیدا کنیم و سپس حرکت کنیم."پیتر برگمن

همچنین می‌توانید یک رویه باحوصله تری را اتخاذ کنید: در مرحله اول، روزی که در پیش دارید را تصور کنید و چالش هایی که در طول روز با آنها روبرو می شوید را بررسی کنید. سپس تصمیم بگیرید که چگونه با این چالش ها کنار بیاید. همچنین روی یک کاغذ چیزی که قدردان آن هستید، هدفتان برای چگونگی گذراندن روزتان و کاری که امروز باید حتما انجام دهید تا بتوانید با اطمینان بگویید که امروز یک روز موفقیت آمیز بوده است را بنویسید.

این 5 دقیقه که جزئی از برنامه روزمره شما است می‌تواند به هرشکلی باشد. موضوع مهم این است که کمی وقت بگذارید تا درباره آن روز فکر کنید و جهت حرکت خود را برنامه ریزی کنید.

برنامه‌ریزی روزمره

هر ساعت – 1 دقیقه و به مدت 8 بار

هر یک ساعت زنگ هشدار تنظیم کنید. وقتی زنگ هشدار خاموش شد، به مدت یک دقیقه شروع به فکر کردن کنید.

  • یک نفس عمیق بکشید.

  • به یک ساعت قبل که این کار را کردید فکر کنید – آیا کاری را که مدنظر داشتید را انجام دادید؟ میزان تمرکزتان چقدر بود؟ الان حال شما چطور است؟

  • حالا هدف خود را برای کاری که قرار است طی یک ساعت آینده انجام دهید، مشخص کنید. برگمن می‌گوید: “با نتیجه ای که در حال تلاش برای بدست آوردن هستید ارتباط برقرار کنید، نه فقط با کارهایی که انجام می دهید.”
همچنین بخوانید:
چگونه در زندگی سریع تصمیم گیری کنیم

1 دقیقه برای تفکر

 

"ساعت به ساعت روز خود را مدیریت کنید. اجازه ندهید آنها شما را مدیریت کنند." پیتر برگمن

 

عصر – 5 دقیقه

 در پایان روز کاری خود 5 دقیقه وقت بگذارید و در مورد اینکه روز خود را چگونه گذراندید فکر کنید. پیشنهاد برگمن این است که سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • امروز چطور گذشت؟ چه کار اشتباهی انجام دادم؟ چه موفقیتی بدست آوردم؟ با چه چالشهایی روبرو شدم؟

  • امروز چه چیزی یاد گرفتم؟ در مورد خودم؟ در مورد دیگران؟ چه کار درستی انجام دادم؟ فردا قصد دارم چه کار کنم – کاری متفاوت یا همان کار قبلی؟

  • با چه کسی تعامل داشتم؟ باید رابطه‌ام را با چه کسی را تغییر دهم؟ از چه کسی باید تشکر یا سوالی می‌کردم؟ چگونه می توانم فردا بهتر باشم و چه کارهای انجام نشده‌ای باقی مانده است؟

بسنجید که در این 5 دقیقه‌ چه چیزی برای شما با ارزش تر است. این مورد کاملا شخصی خواهد بود و به شرایط روز کاری و اهداف شما بستگی خواهد داشت. لازم به ذکر است، موضوعی مهم این است که اطمینان حاصل کنید که آیا در مسیر درست قرار گرفته اید و همچنین خود را برای یک فردای پربارتر آماده کنید.

چگونگی گذراندن روز

 اختصاص دادن زمان به برنامه ریزی و تأمل در مورد روزهایتان مهم است. تبدیل این کار به برنامه روزمره باعث می شود که شما مرتباً این عمل فکر کردن را انجام دهید و هر روز در مسیر درست قدم بردارید. یک روال ساده و 18 دقیقه ای تمام چیزی است که برای رسیدن به این هدف نیاز دارید. صبح 5 دقیقه وقت بگذارید تا روز پیش‌رو را برنامه ریزی کنید، هر ساعت یک دقیقه وقت بگذارید که میزان پیشرفت خود را بررسی کنید و مجدد بر روی هدف تمرکز کنید و عصر هم 5 دقیقه به روزی که گذشت و آنچه که به دست آمده است فکر کنید. این روند ساده و سریع است، اما نتایج باارزشی دارد.

همچنین بخوانید:
20 عادت کوچک برای بیست تغییر بزرگ در زندگی

“لحظات به روزها، روزها به سالها و سالها به زندگی شما اضافه می شود. اطمینان از اینکه روزها و لحظات شما براساس آنچه می خواهید در طی سالها به دست آورید سپری می‌شود، به معنای این است که هر لحظه منعکس کننده‌ی زندگی است که شما انتخاب می کنید. بنابراین خواهید دانست که کارهای درستی انجام می دهید. همه چیز با آن “یک چیز”(The One Thing) که گام روزانه ای برای رسیدن به هدف بزرگ است، شروع می شود.” – پیتر برگمن

گری کلر و جی پاپاسان نویسندگان کتاب “The One Thing” در کتاب خود آورده‌اند که برای موفق شدن فقط روی یک چیز تمرکز کنید. در این کتاب راهکارهایی ارائه می شود تا بدانیم روی چه چیزی باید تمرکز کنیم و چطور تمرکز خود را از دست ندهیم. اولین درسی که در این کتاب یاد می گیریم این است که بزرگ فکر کنیم؛ در غیر اینصورت موقعیت های زیادی را از دست خواهیم داد.

دومین درسی که در این کتاب ارائه می شود بر اساس جمله ای از مارک تواین است که می گوید: “راز جلو زدن از دیگران این است که شروع کنید؛ و راز شروع کردن این است که کارهای بزرگ را به بخش های کوچک و قابل کنترل تقسیم کنید، و سپس با اولین بخش شروع کنید.

آن یک چیز

منبع
Medium

مطالب مشابه

یک دیدگاه

  1. واقعا داشتن یه پلن و لیست که بدونی چطوری قراره روزتو بگذرونی خیلی میتونه توی موفقیت تأثیر بذاره😃👌

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینجا نظرت رو بنویس!
نام (مورد نیاز)
پست الکترونیکی (مورد نیاز)

دکمه بازگشت به بالا

Ad Blocker Detector

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید