پزشکیتکنولوژیعلمی

گوگل از ویروس کرونا پیش از شیوع کووید-19 خبر داشت

شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان از اواخر سال 2019 پس از سندرم حاد تنفسی(سارس) جزئی از فرهنگ عامه شده است اما مردم سال هاست که از وجود این ویروس ها باخبر هستند.
حال این سوال پیش می آید که آیا ویروس کرونا قبل از شیوع بیماری کووید-19 شناخته شده بود. با نیم نگاهی به تاریخ، میتوان فهمید که نیاکان ما با بیماری های گوناگونی دست و پنجه نرم کرده اند و بشر را از خطر انقراض نجات داده اند و تمامی وقایع را ثبت نموده اند. حال برای کشف حقیقت باید به کتب قدیمی دسترسی داشته باشیم، اما جست وجو در میان حجم عظیمی از اطلاعات خود چالشی بزرگ محسوب می شود.

ویروس کرونا و جامعه جهانی

ابتدا این نکته را نباید فراموش کنیم که ما در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات زندگی می کنیم و با جست و جو (گوگل کردن) ساده در اینترنت به بخشی از اطلاعات دست پیدا خواهیم کرد. گوگل این جست وجو را برایمان آسان کرده است؛ در واقع گوگل ابزار Ngram Viewer معرفی می کند. Ngram Viewer نمودار تعداد دفعات جملات تکراری که بین سال های 1500 تا 2019 در کتاب ها ثبت شده اند را نمایش میدهد. بطور کلی این ابزار امکان جستجو در بین 8 میلیون کتاب که توسط گوگل اسکن و بایگانی شده است را به ما میدهد.

نمودار زیر نتایج مربوط به عبارت Sars را نشان میدهد. برای مقایسه بیشتر، ما عبارت Coronavirus را اضافه کردیم و با کمال ناباوری به این نتیجه رسیدیم، بیماری ای که تا قبل از 2019 وجود نداشت، حال گوشه ای از تاریخ را از آن خود کرده است و جالب است که بدانید این تاریخ نگاران بودند که با قلم خود از خطرات این ویروس به آیندگان هشدار دادند. آنها می دانستند روزی فرا خواهد رسید که نسل بشر بر اثر بیماری رو به انقراض می رود.برای بررسی بیشتر بیایید به گذشته سفر کنیم و پرده از راز این ویروس بگشاییم.
نمودار ویروس کرونا و سارس در ابزار گوگل

همچنین بخوانید:
تکنیک Deep Nostalgia در زنده کردن عکس های قدیمی

شیوع سارس : 2003

جست وجوی واژه های کرونا و کروناویروس از سال 2002 در پایگاه اطلاعات گوگل ثبت شدند که به طور عجیبی با ظهور ناگهانی بیماری سارس همزمان بود.
همانطور که می دانید سال 2003 اوج شیو بیماری سارس در سراسر جهان بود. اما در سال 2013 بیماری سارس روندی کاهشی داشت و همین امر سبب شد که علاقه مردم نسبت به جست و جو درباره ویروس کرونا بیشتر شود.
نمودار ویروس کرونا و سارس در ابزار گوگل

کشف ویروس کرونا : 1965

اگر نگاهی به نمودارهای Ngram Viewer بیاندازید متوجه می شوید که میزان جست و جوی عبارت Coronavirus در مقایسه با واژه Sars اصلا به چشم نمی آید. اما به عنوان مثال، نموداری که واژه Sars از آن حذف شده است نشان میدهد که عبارات جست وجو شده موجود در پایگاه اطلاعات گوگل کاملا با تاریخ کشف ویروس کرونا مطابقت دارند.

دیوید تایرل میکروب شناس انگلیسی یک ویروس سرماخوردگی منحصر به فرد با نام B814 را در سال 1960کشف کرد. تایرل نمونه ای از آن را به منظور بررسی بیشتر برای همکار خود جون آلمیدا فرستاد، وی در سال 1967 ذرات ویروس را با استفاده از میکروسکوپ الکترونی بررسی کرد و اولین ویروس کرونا که انسان را آلوده کرده بود کشف کرد.

دیوید تایرل، جون آلمیدا و شش میکروب شناس دیگر برای تعیین خانواده جدید ویروس ها مطالبی را برای اولین بار در ژورنال Nature درباره ویروسی که ظاهری شبیه به تاج گل داشت به چاپ رساندند و پیشنهاد دادند که آنرا کرونا بنامند. کرونا واژه ای لاتین به معنی تاج یا تاج گل است که اولین بار در سال 1968 توسط این گروه به کار برده شد.زمان تقریبی کشف ویروس کرونا
اما باید این مسئله در نظر گرفته شود که Ngram هم مانند ابزارهای دیگر دارای نواقصی است و جستجوکننده ها باید در مورد معتبر بودن نتایج به دست آمده محتاط باشند. این ابزار تنها مقیاس تقریبی از نتایج جست و جو شده توسط افراد را در بازه های زمانی مختلف ارائه می دهد.
بر اساس نمودارهای موجود این نتیجه به دست می آید که مردم تا سال 2019 علاقه ای به جستجو (گوگل کردن) درباره عبارت Coronavirus نداشتند و تنها یک بیماری جهانی لازم بود تا دوباره به این کلمه علاقه نشان دهند.

همچنین بخوانید:
مغز افراد دوزبانه: بررسی مزایا و معایب آن
منبع
Forbes

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینجا نظرت رو بنویس!
نام (مورد نیاز)
پست الکترونیکی (مورد نیاز)

دکمه بازگشت به بالا

Ad Blocker Detector

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید