استرسسبک زندگی

چگونه در زندگی سریع تصمیم گیری کنیم

داشتن زمان و تصمیم گیری مسئله ای است که همیشه با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند اما پیش می آید که مواقعی مجبور می شوید تا درباره یک سری مسائل مهم با سرعت بالا و بدون فوت وقت تصمیمی بگیرید. در این خصوص رعایت چندین نکته لازم است اول اینکه بهتر است استرس تان را کاهش دهید سپس وضعیت کنونی را ارزیابی کنید و در آخر اینکه به آنچه تاکنون انجام داده اید ایمان داشته باشید.
می توان گفت که بهترین سناریوی موجود استفاده از حداکثر زمان مورد نیاز برای فکر کردن درباره اقدامی که می خواهید انجام بدهید می باشد تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. با این حال در بسیاری از مواقع شما مجبورید که طبق شرایط موجود عجولانه تصمیم گیری کنید.

بیشتر اوقات تصمیم گیری آنی منجر به اتفاقات ناخوشایندی می شود; اگر چه این اتفاق همیشه عالی به نظر نمی رسد منتها انجام ندادن آن می تواند پیامدهای بدتری داشته باشد. مشکل اینجاست گزینه دیگری برای انتخاب وجود ندارد و در واقع راه چاره ای نیست.

گاهی اوقات شما تصمیم درست را می گیرید و در مواقع دیگر این شمایید که یک تصمیم را به درستی انجام می دهید.فیل مک گراو روانشناس آمریکایی

مواقعی که شرایط عادی است احتمالاً در تصمیم گیری سریع مشکلی نخواهید داشت. اما زمانی که با شرایط بغرنجی روبه رو هستید اوضاع فرق می کند. در این حالت ممکن است شما برای خارج شدن از بحران با عجله هر اقدامی را انجام بدهید. احتمالا این سوال برایتان پیش می آید که خوب راهکارش چیست؟ یا اینکه چه کاری می توانیم انجام بدهیم؟ در ادامه مطلب چند نکته برای کمک به شما آورده شده است.

همچنین بخوانید:
18 دقیقه برنامه روزمره برای موفقیت

 

فشاری که قبل از تصمیم گیری آنی متحمل می شوید

استفاده از حداکثر زمان برای حل کردن مشکل، حتی زمانی که مجبورید یک تصمیم آنی را بگیرید می تواند بسیار مفید باشد. بعضی مواقع شما در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته اید و همین شما را مجبور می کند که مسائل را با اضطراب بالایی حل کنید و تمرکز لازم را نداشته باشید.
این اضطراب می تواند بر شما تاثیر منفی بگذارد که اصلا اتفاق خوبی نمی تواند باشد و منجر می شود که شما خیلی کلی به مشکلات پیش رو، نتایج و خطرات ناشی از تصمیمات، عجولانه نگاه کنید و جزئیات را از دست بدهید. پس بهترین کار ممکن این است که چند دقیقه آرام باشید. کشیدن نفس عمیق باعث می شود که شما اضطراب و فشار را از خودتان دور کنید و تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

 

مصمم بودن در تصمیمی که می خواهید بگیرید

بعضی اوقات شما نمی دانید که دقیقاً چه چیزی را برای تصمیم گیری نیاز دارید. بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید این است که اول از همه بفهمید به چه چیزی نیاز دارید. اینکه چرا اصلا همین الان مجبورید که تصمیم بگیرید؟ چه چیزی را می خواهید به دست بیاورید یا اینکه از چه چیزی می خواهید جلوگیری بکنید؟
وقتی متوجه بشوید که باید درباره چه چیزی تصمیم بگیرید، می توان حدس زد که آیا واقعا این تصمیم گیری به خود شما بستگی دارد یا شخص دیگری باید این کار را برای شما انجام بدهد. فراموش نکنید همیشه بهتر است کار را به کسی که اطلاعات و تجربه بیشتری در این زمینه دارد واگذار کنید.

مصمم بودن در زندگی

 

ارزیابی ریسک

اگر شما مجبورید که در مدت زمان محدودی راجع به مسئله ای تصمیم گیری کنید، صرف کردن چند دقیقه وقت برای ارزیابی ریسک می تواند بسیار مفید و موثر باشد. تنها باید تشخیص بدهید که با توجه به انتخابی که انجام می دهید چه خطری ممکن است شما را تهدید کند.
اگر ریسک تصمیم عجولانه ای که می گیرید بسیار بالا است باید درباره عواقب آن فکر کنید. هر زمانی که احتمال خطا وجود داشت در مورد اتخاذ آن تصمیم تعلل کنید. اگر به هر دلیلی نمی توانید که کارهایتان را به عقب بیاندازید و مشغله تان این اجازه را به شما نمی دهد، سعی کنید در مورد اقدامی که می خواهید انجام بدهید بسیار محتاطانه عمل کنید.

همچنین بخوانید:
20 عادت کوچک برای بیست تغییر بزرگ در زندگی

ریسک پذیری در زندگی

 

آیا همه اطلاعات مورد نیاز را در اختیار دارید؟

بیشتر مواقع شما اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری را در اختیار ندارید. اگر وقت کافی نداشته باشید شما قادر نخواهید بود که تمام اطلاعات لازم برای تصمیم گیری را جمع آوری کنید ولی باید حداقل مهمترین موارد را در نظر بگیرید. اگر اطلاعات مورد نیاز برای کاهش دادن ریسک را از دست داده اید به واسطه روش ارزیابی ریسک می توانید آن را مشخص کنید. اگر چنین کاری را انجام دادید سعی کنید راهی برای به دست آوردن اطلاعات پیدا کنید. هر چه تمایل بیشتری در مورد تصمیمی که می خواهید بگیرید داشته باشید لازم است که بیشتر درباره اش اطلاعات جمع آوری کنید.

 

استفاده از روش 10-10-10

یک متد عالی و مفید برای تصمیم گیری در شرایط عادی تکنیک 10-10-10 است; همچنین برای زمانی که شما تحت فشار هستید و یا اینکه برای حل مسئله ای زمان کافی ندارید روش فوق العاده ای محسوب می شود. این تکنیک به شما کمک می کند که نتیجه تصمیم گیری های خود را ببینید.
شما باید تصور کنید که در طی ده دقیقه، ده ماه و یا ده سال آینده بعد از اتخاذ یک تصمیم آنی چه احساسی خواهید داشت و اینکه پیامدهای این انتخاب بعد از گذشت این مدت زمان چه چیزی خواهد بود. هر تصمیمی در کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت پیامدهای خود را به همراه دارد. این تکنیک آن نتایج را برای شما آشکار می سازد و هیجانات ناشی از تصمیم گیری عجولانه را کاهش می دهد.

همچنین بخوانید:
5 نکته که ثابت می کند ساده زیستن باعث خرسندی می شود

 

سعی کنید آگاهانه تصمیم بگیرید

در مواقعی که مجبورید تصمیم عجولانه بگیرید تغییر دادن ناگهانی رفتار و طرز فکر ایده جالبی نیست و باید از هیجان کاذب دوری کنید. به عبارت دیگر اکنون دیگر زمان آن نیست که از خود خلاقیت به خرج دهید یا اینکه کاری را انجام بدهید که قبلا انجام نمی دادید و تجربه لازم را در آن زمینه ندارید.
از تجاربی که در گذشته کسب کردید درس بگیرید. به آن چیزهایی که از قبل می دانید اعتماد کنید و به هیچ وجه تغییر بزرگی ایجاد نکنید. تصمیم گیری عجولانه درواقع یک عمل با ریسک بالا می باشد، بنابراین شما می توانید با تکیه بر اطلاعاتی که از قبل می دانید خطرات احتمالی آن را به حداقل برسانید.

تصمیم آگاهانه

تا جایی که می توانید مدت زمان بیشتری را برای گرقتن تصمیم های مهم به خود اختصاص دهید. اما مواقعی هم پیش می آید که این امر امکان پذیر نمی باشد. در این موارد شما باید به بصیرت و اطلاعات و تجارب شخصی خود اعتماد کنید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

منبع
Exploring your mind

مطالب مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سپاس از مقاله و سایت خوبتون
    تصمیم گیری سریع و آگاهانه مطمئنا یکی از عوامل پیشرفت و موفقیت در زندگیست👍🙏

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینجا نظرت رو بنویس!
نام (مورد نیاز)
پست الکترونیکی (مورد نیاز)

دکمه بازگشت به بالا

Ad Blocker Detector

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید