آموزشعلمی

مغز افراد دوزبانه: بررسی مزایا و معایب آن

شکی نیست که تسلط بر یک زبان جدید برای همه ما به معنی باز شدن دری به سوی یک دنیای جدید و ایجاد فرصت های شغلی تازه می باشد و همچنین بر روی عملکرد بهتر ذهن و پردازش افکار(عملکرد شناختی) تاثیر می گذارد. در واقع این مقاله چگونگی تاثیرات دوزبانه بودن بر روی مغز شما را شرح می دهد.

متخصصان و روانشناسان تصور می کردند که توانایی صحبت کردن به دو یا چند زبان مختلف، باعث بد جلوه دادن توانایی های ذهن می باشد. در حقیقت آنها بر این باور بودند که این مسئله میتواند حتی بر ارزش های اخلاقی و دیدگاه های سیاسی نیز تاثیرگذار باشد. با این وجود امروزه آنها اطلاعات بیشتری درباره چگونگی عملکرد مغز یک فرد دوزبانه دارند. در واقع آنها تشخیص داده اند که مزایای دوزبانه بودن به طور چشمگیری نسبت به معایب آن بیشتر می باشد.

این مقاله برخی از عملکردها و ویژگی های مغز افرادی که قادر به تکلم به بیش از یک زبان هستند را شرح می دهد. ممکن است برخی از آنها را حدس زده باشید. با این وجود ممکن است با خواندن مابقی مطالب شگفت زده شوید.

دوزبانگی

در یک تعریف ساده می توان گفت که دوزبانگی یعنی توانایی صحبت کردن یک شخص به دو یا چند زبان مختلف. بعلاوه اینکه آنها تقریبا زبان های دوم، سوم و… را به اندازه زبان مادری شان خوب صحبت می کنند. دوزبانگی خود به دو شاخه دیگر دوزبانگی همزمان و دوزبانگی متوالی تقسیم می شود. دوزبانگی همزمان عبارت است از اینکه فرد دو زبان را از بدو تولد فرا می گیرد. اما دوزبانگی متوالی همانگونه که از نامش پیداست به این معنی می باشد که یادگیری زبان دوم پس از آموزش زبان اول آغاز می شود. به عنوان مثال ممکن است فرد زبان را با شرکت در کلاس های آموزشی یا مهاجرت به کشور مربوطه فرا گرفته باشد.

متخصصان گمان می کنند که بیش از نیمی از جمعیت جهان دوزبانه هستند. میزان درصد دوزبانگی افراد در هر کشوری متفاوت است. در اروپا تقریبا 56 درصد، در کانادا 20 درصد و در لوکزامبورگ 99 درصد جمعیت را افراد دوزبانه تشکیل می دهند.
از آنجایی که افراد دوزبانه بسیاری در جهان وجود دارد، محققان حوزه روانشناسی شناختی علاقه مند به مطالعه فرایندهای شناختی ذهن این گونه افراد شده اند. در واقع آنها کشف کرده اند که افراد تک زبانه و دوزبانه در طول زمان، خط سیر متفاوتی از تکامل، کارایی و عملکرد شناختی را از خود بروز می دهند.

همچنین بخوانید:
گوگل از ویروس کرونا پیش از شیوع کووید-19 خبر داشت

محققان بیشتر به خاطر مبحث انعطاف پذیری عصبی (مغزی) به مطالعه درباره موضوع دوزبانگی علاقه مند هستند. به عبارت دیگر انعطاف پذیری عصبی (مغزی) یعنی اینکه مغز قادر است بر اساس تجربه خود را تغییر بدهد. بر خلاف تمام مولفه های دیگر این شرایط محیطی است که دوزبانگی را تعیین میکند. از این رو دوزبانگی به عنوان یک موضوع هیجان انگیز در دنیای علم تبدیل شده است.

ویژگی های شناختی یک مغز دوزبانه

بر خلاف تصوری که در گذشته وجود داشت یادگیری یک زبان بیشتر در دوران کودکی هیچ گونه تاثیر مخربی بر روی افراد ندارد. با این وجود باز هم مزایا و معایبی را می توانیم برای آن برشماریم.

افراد دوزبانه اذعان دارند که از دو زبانی که قادر به صحبت کردن با آن هستند یکی بر دیگری غالب است و در حقیقت تسلط بیشتری بر روی آن دارند. این مسئله همیشه وجود داشته و حتی اگر آنها هر دو زبان را همزمان فراگرفته باشند نمیتوان آن را انکار کرد. به همین دلیل آنها همیشه برای صحبت کردن به زبان دوم نیاز دارند که از قابلیت تصمیم گیری (تلاش شناختی) بیشتری بهره ببرند. بعلاوه هنگامی که آنها به زبان دوم صحبت می کنند انعکاسی از تلاش آنهاست برای رسیدن به این قابلیت. با این حال حتی زمانی که افراد دوزبانه با زبان مادری خود صحبت می کنند تفاوت خاصی در نحوه بیان آنها با افراد تک زبانه وجود دارد.

یادگیری چند زبان

مزایای یک مغز دوزبانه

زمانیکه دو اصطلاح مختلف در ذهن یک شخص دوزبانه فعال می شود، آن فرد باید این توانایی را داشته باشد تا یکی را انتخاب و از بیان دیگری صرف نظر کند.(همان قابلیت تصمیم گیری یا تلاش شناختی) بعلاوه اینکه این قابلیت محدود به یک کلمه یا عبارت نمی شود بلکه یک مکالمه را در بر میگیرد.
توانایی شناختی ای که به آنها اجازه این کار را میدهد کنترل اجرایی نامیده می شود. این کارکردهای اجرایی خاص بازدارندگی، انعطاف پذیری شناختی و حافظه فعال می باشند. اینها مجموعه ای از مهارت ها هستند که اختیار پردازش اطلاعات و انتخاب مواردی که مرتبط و ضروری هستند را به فرد می دهد همچنین از تداخل موضوعات دو زبان با یکدیگر جلوگیری می کنند.

همچنین بخوانید:
تکنیک Deep Nostalgia در زنده کردن عکس های قدیمی

کودکان و بزرگسالان دوزبانه دارای یک مزیت کنترل اجرایی بیشتری نسبت به افراد تک زبانه هستند. این توانایی به پیشرفت های تحصیلی و سلامت روحی و جسمی فرد در بلند مدت ارتباط دارد. علاوه بر این پژوهشگران پی برده اند که این مزیت، ذخیره شناختی افراد دوزبانه را افزایش میدهد. ذخیره شناختی عبارت است از توانایی مقاومت در برابر فرسایش مغز. جالب است بدانید که این توانایی می تواند فرآیند زوال شناختی(مغز) و ابتلا به بیماری آلزایمر را تا چهار سال به تاخیر بیاندازد.

معایب های دوزبانه بودن

به طور کلی افراد دوزبانه نسبت به افراد تک زبانه در هر یک از زبان های خود با محدودیت های بیشتری مواجه هستند که طبیعی به نظر میرسد. به عنوان مثال دایره لغات محدودتر. ولی با این حال این یک امر مسلمی نیست و در هر فردی متفاوت می باشد. در حقیقت این مسئله کاملا به تعداد لغات مشترک موجود در دو زبان مربوطه بستگی دارد.
پژوهشگران مشاهده کردند که افراد دوزبانه برای ساختن عبارات و نامیدن اشیا بسیار کندتر عمل می کنند. در واقع به طورکلی افراد دوزبانه زمان بیشتری را برای فکر کردن به کلمات صرف می کنند. اما این مسئله در مورد کلمات و عبارات رایجی مثل “خانه” یا “حال شما چطور است؟” کمتر صدق میکند.

فرضیه اصلی برای تشریح این معایب این است که افراد دوزبانه هنگامی که می خواهند عبارت جدیدی را بگویند یا بنویسند و حتی به آن گوش بدهند به طور ناخودآگاه دوست دارند که درباره معنی و عملکرد آن عبارت در زبان دوم مطلع شوند و این فعالیت در مغز آنها رخ میدهد. به عنوان مثال فردی که به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی مسلط است زمانیکه به انگلیسی می گوید “Thank you” به طور ناخودآگاه واژه “Gracias” در ذهن آنها فعال می شود.

همچنین بخوانید:
گوگل از ویروس کرونا پیش از شیوع کووید-19 خبر داشت

ویژگی های یک مغز دوزبانه

با در نظر گرفتن مسئله کنترل اجرایی، مطالعات تصویربرداری عصبی نشان میدهد که در بخش های خاصی از مغز افراد دوزبانه فعالیت بیشتری رخ می دهد. تحقیقات نشان می دهد که مغز افراد دوزبانه دارای نورون های بیشتری می باشد. این میتواند به خاطر قرار گرفتن در معرض دوزبانگی برای طولانی مدت باشد. سیتم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده خاکستری و ماده سفید تشکیل شده است. افراد دوزبانه مقدار ماده سقید بیشتری را در مغزشان دارند. ماده سفید ارتباط بین بخش های مختلف مغز را افزایش می دهد. ما این افزایش را عمدتا در بخش جسم پینه ای که وظیفه اش پیوند دادن دونیمکره مغز است مشاهده می کنیم.

بنابراین این باور قدیمی که صحبت کردن به دو زبان زیان آور است کاملا رد می شود. در حقیقت باید گفت که افرادی که به دو زبان تکلم میکنند دارای کنترل شناختی و حواسی بیشتری هستند. همچنین این مزایای شناختی بر دیگر فعالیت ها هم تاثیر می گذارد. در واقع فعالیت مغز و ذخیره شناختی را افزایش می دهد. و مهم تر از همه اینکه یادگیری و صحبت کردن به یک زبان دیگر فرد را قادر می سازد که به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند، بدون محدودیت های زبانی به هر کجا که دوست دارد سفر کند و فعالیت های مربوط به مغز را بهبود می بخشد.

منبع
Exploring your mind

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینجا نظرت رو بنویس!
نام (مورد نیاز)
پست الکترونیکی (مورد نیاز)

دکمه بازگشت به بالا

Ad Blocker Detector

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید