استرسسبک زندگیکسب و کار

بیکاری و پیامدهای ناشی از آن در زندگی

بیکاری معضلی است که افراد زیادی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. مسلم است که بیکاری برای هر شخصی یک وضعیت بحرانی ایجاد می‌کند که به‌طور بالقوه باعث ایجاد استرس و تنش می‌شود و درنتیجه سلامتی آن شخص را به خطر می‌اندازد. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید تا آخر با ما همراه باشید چراکه ما در این مقاله تلاش کردیم که درباره استرس ناشی از بیکاری و عواقب آن توضیحاتی را ارائه بدهیم.

اشتغال علاوه بر تأمین درآمد نقش مهمی را در زندگی افراد بازی می‌کند و درواقع آنها را قادر می‌سازد تا مهارت‌ها و روابط اجتماعی خودشان را بهبود ببخشند و به‌واسطه آن هویتشان شکل بگیرد. اشتغال همچنین یکی از سرچشمه‌های ایجاد رفاه عمومی می‌باشد. به همین خاطر بیکار بودن پیامدهای زیادی را در بردارد که نباید آنها را نادیده بگیریم. یکی از مهم‌ترین تأثیرات قابل‌توجه آن استرس ناشی از بیکاری می‌باشد.

استرس تأثیرات زیادی بر سلامت جسم و ذهن انسان می‌گذارد. باید بدانید که استرس ناشی از بیکاری به طرق مختلفی ایجاد می‌شود. ازیک‌طرف مشکلات مالی‌ای که از بیکاری نشأت می‌گیرد و منجر به افزایش نگرانی و استرس می‌شود، از طرف دیگر سبب کاهش رفاه در زندگی شده و حس منزوی شدن در اجتماع و کمبود حمایت را به فرد القا می‌کند. در این موارد تحقیقات نشان داده است که میزان سطح استرس در افراد بیکار به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از عموم جامعه می‌باشد.

تأثیر بیکاری بر سلامت

استرس ناشی از بیکاری جدای از اینکه به‌خودی‌خود یک معضل محسوب می‌شود، سلامتی فرد را نیز به خطر می‌اندازد. بهتر است بگوییم که باعث کاهش سطح سلامت ذهن و افزایش سطح اضطراب در فرد می‌شود.
در یک مطالعه، محققان پی بردند که وقتی یک شخص کارش را از دست می‌دهد همان‌طور که سطح رفاه زندگی‌اش کاهش پیدا می‌کند سطح اضطراب آن فرد افزایش می‌یابد. سپس آنها برای مدتی در همان شرایط باقی می‌مانند اما زمانی که دوره طولانی‌مدت بیکاری ادامه می‌یابد دوباره سطح عوامل ذکرشده در فرد بالا می‌رود.

همچنین بخوانید:
7 عامل که بر مهارت های اجتماعی شما تأثیر می گذارد

با مشاهده افزایش مراجعه افراد بیکار به روان‌پزشکان و روانشناسان و تشخیص بالای بیماری‌های روانی در افراد می‌توان گفت که آنها علائمی از وخیم‌تر شدن سلامت روان را از خود بروز می‌دهند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که این اثرات ربطی به سطح درآمد افراد ندارد.

تاثیر بیکاری بر سلامت

استرس بیکاری

بین استرس ناشی از بیکاری و یک سری تغییرات فیزیولوژیکی که اگر به مدت زیادی پایدار بمانند سلامتی را به خطر می‌اندازند، رابطه روشنی وجود دارد. وقتی شما در یک شرایط استرس‌زا قرار می گیرید، سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با آن استرس، هورمون های خاصی را ترشح می‌کند. در این حالت، محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) با ترشح هورمون کورتیزول به محرک استرس‌زا پاسخ می‌دهد.

این یک فرایند طبیعی است که در بدن رخ می‌دهد. به‌هرحال در یک موقعیت استرس‌زا ترشح مداوم این هورمون منجر به عدم تعادل در فعال‌سازی محور HPA می‌شود بنابراین منجر به تغییر سیستم نورواندوکرین (طیف وسیعی از سلول‌هاست که در سیستم عصبی مرکزی یافت می‌شود) خواهد شد که برای سلامت شخص مضر می‌باشد. چندین مطالعه این عدم تعادل ترشح هورمون کورتیزول را در افراد بیکار نشان داده است و به‌وضوح ثابت کرده است که در دوران بیکاری سطح ترشح آن افزایش پیدا می‌کند.

بااین‌حال این تغییرات بهمدت زمان بیکاری و سن فرد بستگی دارد. همچنین شواهد موجود در تحقیقات نشان می‌دهد که افزایش مدت زمان بیکاری در جوانان باعث افزایش سطح ترشح هورمون کورتیزول در آنها می‌شود. اما در افراد میان‌سال داستان متفاوت می‌باشد. آنها در شش ماهه نخست سطح بالایی از ترشح هورمون را تجربه می‌کنند و پس از طی این مدت سطح ترشح در بالاترین حد خود پایدار می‌ماند.

همچنین بخوانید:
۵ گام در ارزیابی ایده های استارتاپی و روند توسعه کسب و کار

پیامدهای فیزیکی

استرسی که افراد بیکار تجربه می‌کنند رابطه محکم و مستقیمی با بیماری های شایع در قرن 21 دارد. حال به بررسی آنها می پردازیم.

مشکلات قلبی-عروقی

بیکاری علاوه بر ترشح غیرطبیعی هورمون کورتیزول در بدن، سبب افزایش سطح ترشح سی آر پی (پروتئین واکنشی سی) و فیبرینوژن می شود. اینها ارتباط تنگاتنگی با خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی عروقی دارند. پس بااین‌وجود می‌توان گفت که افراد بیکار بیشتر از مابقی اشخاصی که شاغل هستند در معرض بیماری‌های قلبی-عروقی قرار دارند. مطالعات متعددی نشان داده است که بیکاری طولانی‌مدت با خطر سکته قلبی و مغزی ارتباط معنی‌داری دارد، همچنین ممکن است که فرد مبتلا به بیماری شریانکرونری شود. به دلیل وجود عوامل مختلفی که بر رشد این اختلالات تأثیر می‌گذارد قبل از نتیجه‌گیری لازم است که درباره اطلاعاتی که به‌دست می‌آوریم با یک متخصص مشورت کنیم.

مشکلات قلبی-عروقی

چاقی

یکی از نکاتی که در افراد بیکار مشاهده شده است تغییراتی در میزان وزن آنها می‌باشد که رابطه مستقیمی با میزان ترشح هورمون کورتیزول و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی دارد. به‌طورکلی نتایج نشان داده است که میزان افزایش وزن با مدت زمان بیکاری، رابطه مستقیمی دارد. تغییر برنامه رژیمی و کاهش درآمد ازجمله عوامل تأثیرگذار افزایش وزن می باشد. طی بررسی های انجام شده توسط محققان تغذیه و سلامت، افراد بیکار تمایل بیشتری به مصرف فست فود و خوراکی های چرب دارند.

همچنین به نظر می‌رسد که استعمال مواد مخدر نقش مهمی در تغییر میزان وزن افراد بیکار بازی می‌کند. تحقیقات نشان داده که افراد بیکار سیگاری کاهش وزن را تجربه می‌کنند درحالی‌که افراد بیکار غیر سیگاری تمایلی به افزایش وزن دارند.

همچنین بخوانید:
13 استراتژی کوچک اما مؤثر برای دستیابی سریعتر به اهداف

چاقی

دیابت نوع 2

دیابت نوع دو هم مثل مابقی بیماری‌های قلبی-عروقی رابطه مستقیمی با نامتقارن بودن میزان ترشح هورمون کورتیزول دارد. به عنوان مثال در یک مطالعه‌ای که در سال 2017 انجام شد، محققان شاخص توده بدنی (BMI)، سطح فعالیت بدنی و عوامل جمعیتی-اجتماعی افراد را بررسی کردند و این نتیجه حاصل شد که افراد بیکار بیشتر در معرض بیماری‌های پیش دیابت و همچنین دیابت نوع دو قرار دارند.

به‌طور خلاصه می توان اینگونه بیان کرد که بیکاری عواقبی فراتر از عوامل روان‌شناختی دارد. این نتایج از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا عدم سلامتی، موقعیت فرد را برای یافتن شغل مناسب دشوار و پیچیده می‌کند. بنابراین با فراگیری عادت های سالم و کنترل استرس می توان در آن برهه زمانی که فرد بیکار است، انرژی لازم را بدست آورده و با بالا بردن مهارت هایش، مسیر زندگی را آنگونه که می خواهد تغییر دهد.

منبع
Psychologenie

مطالب مشابه

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینجا نظرت رو بنویس!
نام (مورد نیاز)
پست الکترونیکی (مورد نیاز)

دکمه بازگشت به بالا

Ad Blocker Detector

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید